Bebek ve Beslenme :

Bebeğinizin beslenmesi ile ilgili bilmek istediğiniz herşey bu kategoride yer alıyor.

EMZİRME

Anne Sütü ile Beslenmenin Faydaları
 • Anne sütünün hazmı kolaydır. Bebek çok rahatlıkla hazmeder, hazımsızlığa hemen hemen hiç rastlanmaz.
 • Anne sütünün sıcaklığı her zaman istenilen derecededir. Çünkü vücut sıcaklığındadır.
 • Anne sütü, oluşmuş antikorları sayesinde bebeği birçok bulaşıcı hastalığa karşı korur. Bu, özellikle bebeğin ilk aylarında ona doğal bir koruma sağlar.
 • Anne sütü ile beslenen bebekler genellikle ilk aylarda diğer bebeklere göre daha az hasta olurlar.
 • Anne sütünde bulunanan demiri bebeğin vucudu kolaylıkla emer.
 • Anne sütü ile beslenen bebeklerde, inek sütü ile beslenen bebeklerde görülebilen protein alerjisi olmaz.
 • Emzirme süresi hem anne hemde bebek için mutluluk anlarıdır ve aralarında duygusal bağların kurulmasını sağlar.
 • Anne sütü hem ekonomiktir ve de büyük kolaylıktır. İstediğiniz an bebeğinizi emzirebilirsiniz. Herhangi bir hazırlık yapmanız gerekmez.
 • Bebeğinizi emziriyorsanız, sütü veya mamayı ısıtmaya, biberonu doldurup hazırlamaya, beslenme sonrası yıkamaya, sterilize etmeye gerek yoktur. Sadece memenize göstereceğiniz temizlik ve bakım yeterlidir.
 • Anne sütü ile beslenmenin anneye ayrıca bir önemli yararı vardır, emzirme anne rahminin daha kısa sürede normale dönüşünü sağlar.
 •  

  Bebek Süt Ememiyor:

   

  Bebek güçsüz olabilir (özellikle erken doğan bebekler ).
  Böyle durumlarda bebeğin güçlenmesi için, anne sütüne daha fazla ihtiyacı vardır. Dolayısıyla bebek ememiyorsa anne sütü göğüsten sağılır ve bebeğe biberonla veya kaşıkla verilir.
  Bebeğin dudakları ve ağız yapısı doğuştan kusurlu olabilir ( örneğin: tavşan dudağı,doğuştan yarık dudak ). Bu nedenle veya canını acıtan bir iltihaptan dolayı bebek emerken zorlanabilir ve güçlük çekebilir. Bu durumda da süt göğüsten sağılıp bebeğe biberonla veya kaşıkla verilir.Tavşan dudak ve diğer ağız bozuklukları için geliştirilmiş özel biberon emzikleri bulunmaktadır.

  Bebek Süt Emmek İstemiyor:

  Bebek vaktinde doğmuştur, fakat ilk günler uykulu olabilir ve karnı pek acıkmıyabilir.
  İki-üç gün sonra ‘’uyanacak’’ ve normal emmeye başlayacaktır.Bu süre içinde memelerden sütün salgılanmasını engellememek için göğüsleri uyararak ve baskı yaparak süt akışını sağlatan göğüs kapları kullanılmalıdır.

  Bebek Yeterince Besleniyor mu?

   

  Bu sorunun cevabını almak için bebek düzenli olarak gözlemlenmeli, tartılmalı ve dışkısı kontrol edilmelidir. Dikkat edilmesi gereken hususlar şulardır:

  1. Bebeğin görünüşü ve davranışları:
  Cildi pembe, ebrulu ve diridir.

  2. Ağırlık eğrisi:
  Bebeğin ilk üç ay boyunca günde 25-30 gr, sonraki üç ayda da günde 20-25 gr alması gerekir. İlk zamanlar, bebek iyi beslenip beslenmediğinin anlaşılması amacı ile her gün tartılmalıdır. Gelişmeden emin olunduktan sonra her gün tartmak yerine haftada bir tartmak yeterli olacaktır.

  3. Dışkı:
  Anne sütü ile beslenen bebeğin dışkısı altın sarısı rengindedir. Hava ile temas edince yeşil renge dönüşür, pis kokulu değildir, ekşimiş süt kokar. Bebek günde üç ile altı kez kaka yapar. İlk zamanlarda her emzirmede bir kez, üç ile altı ay arası günde iki veya üç kez, daha sonraları günde bir kez kaka yapar.

  4. Kabızlık:
  Anne sütü ile beslenen bebeklerde kabızlık nadiren görülür. Ortalama olarak belirtilenden daha az kere kaka yapsa da bu bebeğin kabız olduğu anlamına gelmez. Bazı bebekler her gün kaka yapmayabilir. Bebeğin dışkısı yumuşaksa, bebek zorlanmadan kaka yapıyorsa ve aynı zamanda kilo alışı düzenli, genel durumu da iyi ise endişelenmeye gerek yoktur.

  Bebek hakikaten kabızsa, bunun nedeni genellikle annenin kendi beslenmesindeki dengesizlik veya bebeğin yetersiz miktarda beslenmesi veya yeterli su almamasıdır. Bebeğin görünümü, davranışı, dışkısı ve kilosu yukarda belirtildiği gibi ise, bebek iyi besleniyor demektir. Ancak emzirildikten sonra bebek hala aç gibi davranıyorsa , uyumakta zorlanıyorsa, bir iki saat uykudan sonra uyanıyorsa, en önemlisi yeterince kilo alamıyorsa, o zaman bebek iyi beslenmiyor demektir. Yeterince beslenmeyen çocuk daha fazla içmek isterken yuttuğu havadan dolayı bol gazlı olur, sıkça kusar ve karın ağrısı çeker.

  Bebeğin yeterince kilo almamasının en sık rastlanan nedeni anne sütünün az olmasıdır. Bunu anlamak için bebeği her gün tartmak yeterlidir. Ağırlık ölçümleri sonucunda, bebeğin içtiği gündelik toplam süt miktarı içmesi gereken ortalamanın altındaysa, alınacak önlem, içilen anne sütü eksiğini sınai süt ile tamamlamakdır.

  Emziren Annenin Beslenmesi

   

  Emziren anne hemen hemen hamilelik yaşantısının aynısını sürdürmelidir. Yorulmamalı, mümkün olduğunca çok uyumalı, sert sporlar yapmamalı ancak her gün yürüyüş yapmalı ve sakin bir hayat sürmelidir.
  Beslenme tarzı da aynı olmalı ( taze, besleyici, hazmı kolay çeşitli besinler) fakat biraz daha çok besin alınmalıdır. Hamileyken, günde 2500 kaloriye ihtiyaç varken, şimdi 3000 kaloriye ihtiyac vardır. Bunun nedeni bebek 15 günlük olduğunda annenin ona 500 gr süt sağlaması gerekmektedir.
  Bu ilave kalorileri elde etmek için

 • Kuvvetli bir sabah kahvaltısı (ballı,yumurtalı,tahıllı vs. ) ve ikindi kahvaltısı yapmak,
 • Normal beslenmeye ilave olarak kalsiyumu, fosforu , proteini bol besinler (süt, süt ürünleri, peynirler, yumurta, balık, et) ve vitaminli, mineralli meyve ve sebzeler yemek gerekmektedir.

  Ancak anneye gereken sadece kalori değil aynı zamanda daha fazla sıvı ve daha fazla sudur. Çünkü anne sütünün % 90’ı sudur. Bu da emziren annenin su ihtiyacını gösterir. Annenin günde ortalama üç litre sıvı içmesi gerekmektedir.

  Emzirmeye başlamadan önce annenin ulaşabileceği bir yerde bir bardak süt bulundurmasında fayda vardır. Emziren annelerin emzirirken ağzın kuruduğu bilinen bir durumdur.

 •  

   

  Emziren Annenin Sakınması Gereken Durumlar

   

  Emziren annenin sakınması gereken bazı hususlar vardır.

 • Doktorun ön görmediği hiç bir ilaç alınmamalıdır.Bazı ilaçlar sütün salgılanmasını durdurabilir veya anne sütüne bulaşarak bebek için zararlı olabilir.Örneğin sakinleştiriciler, uyku ilaçları, ağrı kesiciler ve hormon ilaçları;
 • Aşırı derecede kahve ve çay içilmemelidir.
 • Alkol alınmamalıdır
 • Sigara içilmemelidir.
 • Yorgunluk kesin olarak sütün salgılanmasına zararlı etki yapmaktadır. Mümkünse,anne emzirmeden önce ve sonra on-onbeş dakika dinlenmelidir.
 • Emzirme Göğüsleri Bozar mı?
  Kesin olarak bir sonuca varmak güçtür. Bazı doktorlara göre, göğüsleri bozan emzirmeden çok hamileliktir.

  Hamilelikte meme bezlerinin büyümesi, daha sonra da küçülmesi göğüslerin bozulmasına neden olabilir. Anne bebeğini emziriyorsa, meme bezleri birden bire küçülmedeğinden, emzirme göğüs güzelliği açısından faydalı bile denebilir. Bu nedenle sütü, yeterli tedbirleri almadan, kesmek göğüsleri bozabilir.

  Göğüslerin bozulmasının ana nedenlerinden biri de aşırı yemektir. Birçok anne sütünün iyi ve bol olması için börek, pasta gibi besleyici gıdaları bol yemesi gerektiğini düşünür. Ancak bu tip kontrolsüz beslenme vucüdda aşırı yağ depolanmasına ve aşırı kilo alınmasına neden olur. Bu yağın yarattığı ağırlık göğüsleri düşürür.

  İyi bir sutyen ve dengeli beslenme sayesinde hamilelik öncesi göğüslere kavuşmak mümkündür. Bu arada çok önemli bir diğer husus da doğumdan evvel ve sonra yapılan jimnastik ve sporlardır. Özellikle yüzmenin göğüs kaslarını güçlendirici etkisi tartışılmaz.

  Sonuç olarak emzirme ile hamilelik sonrası estetiği bozuk göğüs arasında kesin bir bağ kurmak zor gözükmektedir.

   

  Emzirme Belirli Saatlerde mi Yoksa Bebeğin İsteğine göre mi Yapılmalı?

   

  Annenin önceden belirlediği örneğin saat 06.00’da, 09.00’da, 15.00’da, 18.00’de ve 21’de mi bebek beslenmeli, yoksa bebek istediği zaman mı beslenmeli ?
  Bazı bebekler daha çabuk hazmettiklerinden daha sık beslenme, bazıları da yavaş hazmettiklerinden daha aralıklı beslenme ihtiyacı hissedebilirler.
  Bebek istediğinden fazlasını emmeyeceğinden aşırı beslenme sorunu olmaz. Ayrıca anne sütü çabuk hazmedilir.
  Bebeği isteğine göre beslemek demek bebeğin emrine her an hazır olmak demektir. Özellikle ilk haftalarda bebek sıkça ve düzensiz olarak beslenmek ister. Ancak birkaç hafta sonra istekleri daha düzenli aralıklarla olur.
  Genellikle bebek üç dört saat ara ile, ender olarak iki saatten az aralarla veya altı saatten fazla aralarla emzirilme ihtiyacı hisseder .
  Yeterince serbest zamanı olmayan annenin bir ara çözüm bulabilmesi gereklidir. Bu çözüm hem annenin düzen kurmasını, hem de bebeğin isteklerini karşılayan, esnek saat çizelgesidir. Bunu uygulayabilmek için, anne kendine uyan bir saat çizelgesi benimser ama bu çizelgenin başlangıçtaki asıl amacı ayar noktası oluşturulmasıdır. Temel olarak bu sistemde anne belirlediği saat dilimlerini uygularken, bebeğin isteklerini de göz önünde bulundurarak zaman zaman sapmalar yapabilir, öğün aralarını kısaltıp uzatabilir. Ancak yine bu saat çizelgesine ve dilimlerine bağlı kalır.
  Anne sütü 24 saati geçmemek kaydıyla buzdolabında, dondurma kurallarına uyarak muhafaza edilebilir. Bu anneye büyük bir hareket serbestliği verir.

  Bebek Gece de Emzirilmeli mi?

  Bebeğin isteğine bağlı veya esnek saat çizelgesine uygun beslenme şekli seçilmesi halinde bebeklerin çoğunluğunun istedikleri gece emzirimi de kabul edilmiş sayılır. Gece emzirmesi hem anne hem de baba açısından oldukça yorucudur. Bebek 2-3 aylık olunca, gece öğününden vazgeçer. Ve ağırlığı ortalama 5 kg.'a eriştiğinde aralıksız on saat uyuyabilir.

   

  Emzirme Teknikleri ve Emzirirken Olabilecekler

  Bebeği Hıçkırık Tutarsa

  Bu gayet normaldir. Hıçkırığın devam etmesi halinde biberonla biraz su verilip emzirmeye devam edilebilir.

  Göğüsler Dolu Olduğunda Emzirmeye Başlayış Ağrılı Olabilir

  Bebek mümkün olduğa kadar sıkça emzirilmelidir. Bebek emzirilmek istemediğinde göğüslerdeki gerilmeyi azaltmak için süt boşaltılmalı veya sütün akmasını sağlayan sıcak duş alınmalıdır.
  Süt fazlalığında anneyi rahatlatmaya yarayacak bir başka yöntem ise 15 dakika boyunca kaynamış sıcak su kompleksleri yapmak olacaktır. Bu işlem günde birkaç kere tekrarlanabilir.
  Ancak ağrılı olan emzirme ise süt memeden sağılıp biberona boşaltılarak bebek beslenebilir, bu durumda göğüslere masaj yapmak anneyi rahatlatacaktır
  .

  Aç Gözlü Bebek

  Bazı bebekler içerken çok acelecidirler, oburca emerler. Aceleden sütle birlikte hava yutarlar ve bu yüzden tıkanırlar, hapşırırlar, öksürürler sonra da geğirirler ve sütün bir kısmını geri çıkarırlar. Böyle bir durumla karşılaşmamak için, bebek emzirilirken birkaç kere ara verilip geğirtilmelidir.

  Tek Göğüs mü Çift Göğüs mü?

  İlk iki hafta boyunca, yani sütün salgılanması iyice başlayıncaya kadar, her iki göğüsten de emzirmek gereklidir. Daha sonra, göğüslerden süt akışı normalleşmesinden itibaren, sırayla bir öğünde birinden ikinci öğünde diğerinden emzirebilir. Bu sistemin avantajı her emzirimde bir göğüs dinleneceğinden göğüslerdeki çatlak riskinin azalmasıdır.
  Ancak annenin sütü az ise, her seferinde her iki göğüsten de emzirmek tavsiye edilir. Bu durumda her emzirim de ayrı göğüsten başlamak gerekir. Göğüsleri şaşırmamak için sütyene işaretler (kurdela) koyulabileceği gibi göğüs pedlerinin işaret sistemlerinden de faydalanılabilir.

  İyi Göğüs

  Göğüsün birinde diğerinden daha fazla süt olabilir. Her iki göğüsten de emziriliyorsa bu durumda daima "kötü" olanından başlanmalıdır. Çünkü bebek emmeye başlarken güçlü emdiğinden az süt veren göğüs daha çok uyarılabilir. Böylece süt verimi artırılabilir.

  Emzirme Süresi

  Emzirme süresi gün içinde emzirilen saate göre değişir. Ortalama emzirme süresi yirmi dakikadır. Bebek ihtiyacının yüzde doksanını ilk beş dakikada içinde emer.
  Ancak emmeye devam edebilir. Bunun amacı açlığını gidermenin yanı sıra emme ihtiyacını tatmindir. Şayet bebek emmeye ara verip, hayal kurup, eğleniyorsa, bu bebeğin mutluluk anlarıdır. Bebek mutlu demektir.

  D Vitamini, Demir, Fluor, K Vitamini

  Anne sütü emen bebeklerin bile bu vitaminlere ihtiyacı vardır. Çocuk doktorları her bir bebeğin ihtiyacına göre gerekli miktarları gösteren reçeteleri yazacaktır. Bu vitaminlerin doktorun reçetesine uygun olarak bebeklere verilmesi ihmal edilmemelidir.

   

   

  Emzirmeye Başlarken ve Emzirmenin incelikleri

   

 • Bebeği emzirme kararı alınmış ise emzirmenin sabır,direnme ve irade gerektirdiği unutulmamalıdır.
 • Bebeği tam doyurucu sütün, memelerden gelmesi bazen belli bir süre alabilir.
 • Annenin sütünün ne zaman kaç günde tam olarak geleceği bilinmez, bu süre kadından kadına değişir.
 • Sütten evvel memeden ‘’colostrum’’ ( ağız sütü) olarak adlandırılan kıvamlı,koyu, sarı renkte ,az yağlı,bol proteinli ve antikorlu bir sıvı gelir.
 • Bu sıvının yüksek besleyici niteliği ve antikor açısından zengin bir yapısı vardır.
 • İlk günlerde, bebek çok uyuduğundan karnı fazla acıkmaz. Bu nedenle başlangıçtaki salgılanma bebek için yeterlidir.Bebeğin henüz karnı çok fazla acıkmadığından annenin bünyesi de sadece gerektiği kadarını üretmektedir.
 • Sonraki günlerde düzenli emzirmeye devam edilmesi sonucunda annenin memelerinden süt gelişi fazlalaşır.
 • Ancak meme ile besleme ,biberon ile besleme gibi kolayca kontrol edilebilir değildir.
 • Meme ile beslerken bebeğin içtiği miktar belirsizdir..Emzirmenin bir nevi bilinmezlik yanı vardır
 • Dolayısıyla annenin bu konuda bilinçli olması ve bebeğin doyup doymadığını çok iyi takip etmesi gereklidir. EMZİRMENİN İNCELİKLERİ

  Öncelikle başlangıçta meme verirken sakin bir yer seçilmelidir.Daha sonra anne ve bebek alıştığında emzirme rahat edilebilecek her yerde yapılabilir.

  Meme emme anı bebeğin gevşediği , zevk aldığı ve annesi ile sıkı bir duygusal bağ kurduğu özel bir andır. Anne ile bebek arasında kurulan duygusal bağ ve güven duygusu ile bebek gelişir ve büyür.

  Emzirmeye başlamadan önce, eller iyice yıkanmalı; göğüsler de dahil her şey iyice temiz olmalıdır.

  Sonra emzirmenin yapılacağı yere rahatca, güzelce yerleşilmelidir. Bu çok önemlidir.

  Anne iyi yerleşmemişse aşırı yorulur.Yorgunluğunun nedenini emzirme zanneder ve bir an önce bitmesi için sabırsızlanır.Böylece her emzirim bir külfet ve eziyet haline dönüşebilir.

  Oturarak emzirmek için ideal olan alçak , rahat bir iskemleye veya koltuğa oturup sırtın dayanmasıdır.

  Bu şekilde bebeğin başı, annenin dirseğinin iç tarafında ve bebeğin yüzü, anne eğilmeden , memenin hemen yanı başına gelmiş olacaktır.

  İskemlenin veya koltuğun kol dayamak için yanlarının olması oldukça faydalıdır.

  Eğer yanlarda kolların rahatça dayanabileceği kolluklar yoksa veya tam rahat edilemiyorsa, dirseğin dayanması için yan taraflara devrilmeyecek bir şekilde yastık ilave edilebilir.

  Ayrıca gerektiğinde ön tarafta ayakların üzerine koyulabileceği alçak ,küçük bir tabure bulundurulabilir.

  Emzirme anında bebek yarı-dikey pozisyonda ,baş ayaklara göre daha yüksekte ve annenin kolunun kıvrımındadır.

  Bebeğin sadece başı değil, tüm vücudu anneye dönük olmalıdır.Bebek annenin göğsüne yakın olduğunda içgüdüsel olarak memeye yönelir.Ancak başlangıçta meme ucunu ağzına alması için yardıma ihtiyacı olabilir.

  Bebeğin tüm meme ucunu ve meme ucunun etrafındaki kahverengi kısmın tamamını ağzına alması sağlanmalıdır.

  Emme esnasında bebeğin nefes almakta zorlanmaması için burnunun rahat bir pozisyonda olmasına dikkat edilmelidir.

  Bebeğin emmesinin etkili olup olmadığı şakak ve kulağından anlaşılır.Etkili emmede , bebeğin şakağı ve kulağı oynar ve her bir veya iki memeden sonra yuttuğu duyulur.

  Emzirmenin başında, bebek açtır ve çok güçlü emer. Sonra doymaya başlar ve yavaşlar. Sonunda doymuş ve tatmin olmuş bulunduğundan dolayı uyuya kalır. Fakat hala hafif hafif emmeye devam ederse, onu durdurmak gereklidir.Aksi halde hava yutabilir.

  Bebeğin ağzını açması için yavaşça parmağınızla dudaklarının birleştiği yere dokunun.

  Bebek düzgün yerleştirdiyse, emzirmenin anneye acı vermemesi gerekir; belki başlangıçta güğüslerde hafif bir batma hissedebilir ama bu his normalde devam etmez.Eğer devam ederse bebeğin ağzından meme ucu geri çekilir ve tekrar bebeğin ağzına düzgün olarak yerleştirilmelidir.

  Bebeğin her emzirmeden sonra geğirmesi sağlanmalıdır.

  Kendiliğinden geğiremiyorsa hafifçe sırtına vurularak emerken yuttuğu hava çıkartılır.Bebek emerken yuttuğu hava çıkartılmadan yatırılmamalıdır.

  Bebek emzirmeden sonra biraz süt çıkartabilir. Bu fazla emdiği sütün dışarı atılmasıdır ve normaldir.

  Bebek omuzda geğirtilicekse ,geğirtilmeden önce omuza bir bez koyma unutulmamalıdır.

  Emzirdikten sonra, meme uçları temiz bir mendil veya saç kurutma makinesi ile kurutulmalıdır.

  Bebek emzirilmediği zamanlarda da memelerden süt geliyorsa, meme uçlarına göğüs pedi koyulmalı ve bunlar nemlendikçe de değiştirilmelidir.

  İlk günler emzirme süresi, her meme için 10 dakikadır.

  Daha sonraları emzirmeler 15 ile 25’şer dakika sürecektir.İlk günlerde bebek her emzirimde 10 gram kadar içerken on aylık bebeğin içtiği miktar yaklaşık 100 gramdır. Sürenin uzaması bundandır ve gayet normaldir.

  Süt, her anneye göre değişmekle birlikte ortalama üçüncü veya dördüncü günde , hatta bazen daha sonraki günlerde gelir. Göğüsler, yavaş yavaş şişer, dolar, sertleşir ve gerilir .Bazen acıyabilir.Sütün salgılanması emme ile uyarılır.

  Meme bezlerinin düzenli çalışması için çocuğun emmesi gereklidir. Bunun için de sütün salgılanması beklenmeden bebek emzirilir. Genel olarak doğumdan hemen sonra bebek emzirmeye başlanır.

  Bebek ne kadar iyi emerse, süt o kadar çok olur.

 • Göğüslerin Bakımı

   

  Çatlakları engellemek için:

 • Emzirirken iyi yerleşmek ve bebeğin memenin etrafındaki kahverengi halkayı tümüyle ağzına alıp emzirim boyunca ağzında tutması sağlanmalıdır.
 • Uzun süreli emzirimlerden sakınmalıdır. İlk günlerde 24 saatte ortalama 6 ila 8 defa, kısa sürelerle emzirmek daha doğrudur.
 • Emzirmelerde temizlik kurallarına dikkat gereklidir. Göğüslere değen her şeyin temiz olması çok önemlidir. Göğüsler için normal gündelik temizlik kafidir.
 • Sutyen pamuklu kumaştan olmalıdır. Sentetik kumaşlar çatlakların oluşmasına yol açar.
 • Soğuk almamaya özen gösterilmelidir. Emzirirken yeterli şekilde örtünülmeli ve giyinilmelidir.

   

  Kaç aya kadar bebek emzirilmeli?

   

  Bebek Kaç Aylık oluncaya Kadar Emzirilmeli?

  Bu tamamen anneye, bebeğe ve annenin sahip olduğu zamana bağlıdır. Sadece on beş gün bile anne sütü ile emzirilse bunun bebeğe oldukça faydası olacaktır. İki ay, üç ay veya daha fazla süre ile bebek anne sütü ile emzirebilir.

  Genellikle, 2 -3 ay devamlı anne sütü ile emzirimden sonra, annenin süt üretimi otomatikleşir dolayısıyla sütlenmeyi iyi halde tutmak gereği ortadan kalkar. Bu andan itibaren, anne öğün sayılarını azaltabilir ve istediği süreyle emzirebilir.
  Anne bebeğini uzunca bir süre emzirmek istiyor ancak tüm öğünleri de vermek istemiyorsa, yavaş yavaş farklı besinleri vermeye başlamalıdır.

  Yorum Yaz
  Arkadaşların Burada !
  Arkadaşların Burada !